Історія розвитку колеса

Історія розвитку колеса

Довгий час вважалося, що винахід колеса належить давнім шумерам і датується кінцем IV тисячоліття до нашої ери. Проте, археологічні знахідки кінця XX століття дозволило вченим висунути нову версію про те, що вперше колесо знайдено на території Центральної Європи та датується останньою чвертю V тисячоліття до нашої ери. А на думку фінського вченого Аско Парполі є причини вважати, що колесо винайдено в період Трипільської культури на території сучасної України. Хто б не придумав найдавніше колесо, важливо, що це корисний і потрібний винахід.

Перш ніж колесо стало таким, яким ми зараз його знаємо, цьому передувало ряд спостережень за обертами та їх властивостями. Першим колесом можна вважати колоди-ковзанки, які призначалися для переміщення предметів на великі відстані. Ця конструкція, можливо не виправдала себе, оскільки під ковзанку потрібно було підкладати кам'яні ролики, а вони весь час вислизали. Люди стали шукати нові можливості - була створена спеціальна дерев'яна конструкція із закріпленими роликами та оснащена дерев'яними спицями. Цікава деталь, колеса, оснащені дерев'яними спицями, проіснували аж до 19 століття. У 1802 році винахідник Г. Ф. Бауер року запатентував металеві спиці, які сьогодні ми бачимо на велосипеді. Головна перевага використання металевих спиць – зберегти структурну форму колеса. Подальший прогрес у роботі з металом дозволив виплавляти різноманітні металеві конструкції. Так з'явилося колесо з металевим ободом і спицями, що дозволило зменшити вагу самого колеса, захистити його від ударів, і звичайно обертатися набагато швидше.

Еволюційним проривом став винахід колеса зі маточкою, яка насаджувалась на нерухому вісь. Наступним досягненням став винахід шин із твердої гуми. Вінцем в еволюції колеса по праву вважається винахід диска. Багато в чому це обумовлено низькими виробничими витратами, а результат - стійке до пошкоджень колесо.

Винахід людством колеса дало поштовх до розвитку не тільки транспорту, а й науково-технічного прогресу загалом. Колесо - найгеніальніший винахід людства і якби його не знайшли, то складно уявити, як би розвивалося людство.

Археологічні знахідки доводять, що людство використовувало колесо для виготовлення різних керамічних виробів (гончарне колесо) і як не згадати, водяне колесо, месопотамську колісницю, двоколісний візок, водний та сонячний годинник. Багато стародавніх цивілізацій використовували колесо, як сакральну символіку. Наприклад, колесо слов'янського Сварога - це колообіг всього сущого, пов'язаний із нескінченністю та зміною часу та становища.

Матеіал підготували: Master Lux